Kanelbullarnas kanelbulle – Basmix
Jakten på den bästa kanelbullen har fortsatt, jag har vridit, vänt, testat, försökt och kämpat. Det var värt varenda deg, all frustration och alla tankar. För nu har jag skapat […]
Glutenfri blogg
Jakten på den bästa kanelbullen har fortsatt, jag har vridit, vänt, testat, försökt och kämpat. Det var värt varenda deg, all frustration och alla tankar. För nu har jag skapat […]
Jakten på den bästa kanelbullen har fortsatt, jag har vridit, vänt, testat, försökt och kämpat. Det var värt varenda deg, all frustration och alla tankar. För nu har jag skapat den bästa glutenfria kanelbullen, som en bonus så är degen vetefri och vegansk. Vill man att bullen ska bli helt vegansk så går jag igenom vad kan ersätter smöret med längre ner, och man får en lika magisk bulle vegansk som med smör.
Kika på det här klippet om ni vill sätta igång suget på kanelbullar.
Är ni lika taggade på receptet som jag är? Vill ni veta något som mer som är riktigt bra? Tillsammans med Lindroos Hälsa har jag släppt jag detta recept som mjölmix, helt magiskt. I länken nedan kommer den kunna beställas inom kort.
Detta inlägg innehåller affiliatelänkar till Lindroos Hälsa
Först börjar jag med att väga upp rapsolja, jäst och kardemumma, sen mixar eller mortlar jag kardemumman. Jag löser upp jästen i det kalla vattnet, tillsätter rapsolja och vispar samman.



Efter det tillsätter jag hälften av mjölmixen och blandar samman med vingen i maskinen, stannar och tillsätter resten av mjölet och blandar på medelfart i maskinen i ca 4min. Stannar maskinen, skrapar av vingen och skrapar samman degen i botten på degskålen, täcker skålen och låter den vila i 10min.








När degen vilat så blandar jag mjukt smör (viktigt att det är mjukt annars kommer degen gå sönder. Är det kallt i rummet så kör det några sekunder i mikron) med strösocker och kanel.



Jag mjölar bänken med rismjöl, ganska rikligt. Tar upp degen på mjölet, strör lite med ovanpå och bollar den i mjölet. Jag kramar och knådar den inte, då den är lite för kladdig för det. Jämnar ut mjölet och lägger den mitt på, plattar sedan ut den med handen, genom att klappa på den. Känner så att den inte fastnar i bänken och för då den i mjölet för att den ska glida lättare. Nöjer mig när den är ca 45cm långt och 25cm bred.








Jag lägger ett jämnt lager fyllning över hela degplattan. Sen rullar jag den, rullar metodiskt, mjukt och lugnt, om jag upplever att den sitter fast i bänken så tar jag en mjölad degskrapa och hjälper degen loss från bänken och fortsätter sedan att rulla. Likadant om det är mycket mjöl på degen, då pausar jag och tar en borste och borstar mjukt bort det mesta. När hela degen är rullad, så skrapar jag bort mjölet runt degen och jämnar den till en jämntjock rulle, ca 60cm lång. Måttar upp bitar om 5cm som jag sedan delar med tandtråd alternativt sytråd, jag skär aldrig genom degen med kniv då snittet inte blir bra.














Jag lägger bullarna med ena snittytan nedåt i formar, helst bakar jag mina i flexiformar som är 8,5cm i diameter, jag gillar formen de får, det känns lite som på vissa fik. Tycker även om att allt det goda är kvar i formen och att de inte fastnar i pappret. Sen plattar jag till dem så att de fyller ut formen. På bilden använder jag hälften i flexiform och hälften i stora bullformar. Sen plastar jag dem lätt och jäser ca 60min. Är det svalt hemma så öka tiden något.



När de jäst färdigt blandar jag vatten och potatismjöl (det går lika bra att pensla med ägg), och penslar bullarna med det. Strör över rikligt med pärlsocker och bakar dem i förvärmd ugn.





Medans bullarna är i ugnen så kokar jag sockerlagen, låter den koka ganska kraftigt i 2-3min. När bullarna kommer ur ugnen penslar jag dem direkt med sockerlagen innan jag flyttar dem till ett galler för att svalna. Bakar man i flexiform rekommenderar jag att lyfta dem ut ur formen.








Resultatet blir helt fantastiskt. Och om man vill att bullarna ska vara helt veganska så byter man smöret i fyllningen mot exempelvis Floras veganska ”smör”, smakar minst lika bra.

| Mängd | Ingredienser |
| 12st | |
| Degen | |
| 1 påse | Glutenfri basmix, 420g |
| 385g | Kallt vatten |
| 30g | Jäst |
| 25g | Rapsolja |
| 8g | Kardemumma, HEL |
| Fyllning | |
| 120g | Smör, MJUKT |
| 100g | Strösocker |
| 8g | Kanel |
| Pensling | |
| 60g | Kallt vatten |
| 8g | Potatismjöl |
| 60g | Pärlsocker |
| Sockerlag | |
| 80g | Vatten |
| 80g | Strösocker |
Metod
Degen
TIPS!
Jag bakar mina i flexiform, 8,5cm finns att köpa bland anna här (inte affiliate, bara ett tips i all välmening).
Jag upplever att bullar med mycket fyllning och penslade med sockerlag kan fastna i vanliga bullformar, ofta släpper de bättre när de kallnat. Men annars har bland annat Ica en stor muffinsform med beläggning på insidan som gör att det släpper lättare.
Ser även att de har muffinsformar i silikon på Ica, som kan vara ett smidigt alternativ, de har jag dock inte testat själv (inte heller ica är affiliatelänkar)