Kladdig, kraftig och galet god kladdkaka. Samma kaka som i mina andra kladdkakor med kärleksmums, bounty och toscatopping.

Den här kakan toppas inte med ett blandat lager av smak, här har jag istället valt att krydda toppen på kakan innan den bakas. Flingsalt, lakrtisgranulat och chiliflakes strös på precis innan kakan placeras i ugnen och lyfter bakverket med både sälta och lite hetta.

Först blandar jag mjölmixen, smälter smöret under tiden, vispar samman socker och ägg. Tillsätter smöret och vispar det jämnt, för hand, viktigt att inte använda elvisp. Sen tillsätter jag mjölmixen och vispar slätt. Jag klämmer fast ett bakplåtspapper i botten på springformen och smörjer kanten, sen pudrar jag kanten med kakao. Häller smeten i formen, strör över lakritsgranulat, flingsalt chili och gräddar i cirka 15 minuter.

Recept

MängdIngredienser
12-16 bitar
Kladdkaka
225gSmör, smält
165gÄgg (3st)
240gStrösocker
80gKakao
65gRismjöl
20gPotatismjöl
10gMajsmjöl
3gXantagummi
1gBikarbonat
1gFlingsalt
Topping
3gLakritsgranulat
1gFlingsalt
0,5gChiliflakes

Metod

Kladdkaka
Använd en vanlig visp/ballongvisp och vispa för hand, inte med elvisp

  1. Sätt ugnen på 175°c över och undervärme
  2. Klä en springform, ca 23-25cm stor med ett bakplåtspapper, smöra kanterna och pudra med kakao
  3. Smält smöret och ställ åt sidan
  4. Vispa ihop ägg och socker
  5. Blanda de torra ingredienserna
  6. Vispa ner smöret i äggsmeten
  7. Vispa ner de torra ingredienserna till en jämn smet

Topping

  1. Strö över granulat, flingsalt som du krossar mellan fingrarna och chiliflakes.

Baka

  1. Baka kakan i förvärmd ugn, över och undervärme 175°c i ca 15-20min. Jag föredrar att baka min i 15min, då blir den riktigt kladdig och god. Men alla ugnar är olika om man tycker lite olika om hur kladdigt det ska vara.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s