Hallon och persikotårta, så gott och somrigt.

Detta inlägg innehåller affiliatelänkar till Lindroos Hälsa

En tårta med flera lager. Ett lager med hallon och persikomousse, ett med hallonsylt och ett lager med färsk persika och färska hallon i turkisk yoghurt. Tårtan toppas med hallonsylt, kläs i hallongrädde och dekoreras med färsk persika och färska hallon.

Jag bakade 2st tårtor men har halverat mängden i receptet, om man tycker att det ser mycket ut på bilderna.

Dagen innan börjar jag med att baka tårtbotten. Ägg och socker värms i vattenbad till 37°c

Vispar sedan ägg och socker vitt och pösigt och vänder sedan ned de torra ingredienserna i äggsmeten.

Sen bakar jag av tårtbotten och när den kommer ut ur ugnen lägger jag en bakplåtspappersklädd plåt ovanpå och vänder den upp och ned. Så får den svalna på det viset.

Jag passar även på att att göra både hallon och persikomoussen dagen innan, så att de hinner sätta sig i lugn och ro.

Jag häller av sockerlagen från persikan och mixar den till en puré. Blötlägger även gelabtinbladen i kallt vatten.

Efter det vispar jag grädden fast och vispar efter det ned sockret och den turkiska yoghurten. Jag passar även på att krama ur vattnet ur gelantinen och smälta den i hälften av purén, för att sedan blanda samman puréerna igen, så att man får ned temperaturen innan nästa steg.

Därefter vänder jag ned grädden i purén, 1/3 i taget. Jag vänder ned den med en slickepott och arbetar åt samma håll hela tiden. Plastar och kyler den när den är slät.

När persikomoussen står i kylen börjar jag med hallonmoussen, processen är exakt likadan, skillnaden är att persikan är utbytt mot hallon.

Nästa moment som jag gör samma dag som tårtan skall fyllas är en blandning av turkisk yoghurt, färsk persika och hallon. Jag skär ned persikan i mindre bitar och blandar den med hallonen och yoghurten, sen tillsätter jag lite xantangummi som gör yoghurten stabilare. Ett väldigt smidigt sätt att behålla krämigheten på men undvika en vattnig fyllning. Tyvärr tog jag inga bilder, men på dessa kan man se storleken på persikan i fyllningen.

När det sedan är dags att montera tårtan så skär jag den i fyra bottnar, och klär om springformen med nytt bakplåtspapper i botten och runt om.

Sen tar jag båda mousserna och vänder lätt ihop dem, med en slickepott, så att det blir marmorerat och inte en blandning. Lägger en botten i springformen och moussen ovanpå, toppar med en botten till.

Ovanpå nästa botten lägger jag ett bra lager hallonsylt och sedan en botten till. Nästa lager består av blandning med turkisk yoghurt, persika och hallon. Lägger den sista botten överst och toppar den med ett tunt lager hallonsylt.

Jag plastar nu tårtan och vilar den i kylen ett par timmar så att den får sätta sig.

Sedan vispar jag grädde ned socker och vanilj, krossar hallonen och rör ned hallon och karamellfärg i grädden.

Jag klär tårtan i grädden och dekorerar med tunt skuren persika och färska hallon.

Inuti ser den ut såhär

Recept

Mängd Ingredienser
8-10 bitar
Tårtbotten
165gÄgg (3st)
125gStrösocker
55gPotatismjöl
45gRismjöl
5gMajsmjöl
6gBakpulver
1,5gXantangummi
1gSalt
Persikomousse
100gPersika på burk,
avrunnen
10gFlorsocker
3gVaniljsocker
1stGelantingblad
70gVispgrädde
30gTurkisk yoghurt
Hallonmousse
100gFärska hallon
30gFlorsocker
3gVaniljsocker
1stGelantinblad
70gVispgrädde
30gTurkisk yoghurt
Persiko och hallonyoghurt
1/2stPersika färsk
60gHallon färska
150gTurkisk ypghurt
1-1,5gXantangummi
Övrigt
125gHallonsylt –
fyllning
50gHallonsylt –
toppen
Hallongrädde
200gVispgrädde
4gVaniljsocker
15gFlorsocker
50gFärska hallon
7gRöd karamellfärg
Dekorering
1stPersika färsk
50gFärska hallon

Metod

Tårtbotten

  1. Starta ugnen på 200°c varmluft
  2. Lägg ett bakplåtspapper i botten på en springform, 18cm i diameter och smörj kanten med smör och fäst en remsa bakplåtspapper även mot kanten
  3. Blanda mjöl, xantangummi, salt och bakpulver i en skål
  4. Värm ägg och socker till 37°c över vattenbad, och vispa det sedan vitt och pösigt
  5. Sikta ner mjölmixen och vänd ner det med en slickepott, tills allt är blandat och smeten är slät
  6. Häll i formen och grädda mitt i ugnen i ca 25min beroende på ugn, stick med provsticka för att se att den är klar
  7. Ta ut ur ugnen när den är klar, lägg en bakplåtspappersklädd plåt ovanpå  springformen och vänd formen upp och ner, låt kakan svalna så på galler (gallret är för att få luft under plåten så svalnar den snabbare), i formen
  8. Skär inte i tårtbotten innan den svalnat

Persikosmousse

  1. Blötlägg gelantinbladen i kallt vatten, minst 5min
  2. Häll av och dela persikan i mindre bitar, mixa till en slät puré
  3. Vispa grädden fast och vispa efter det ner florsocker, vaniljsocker och turkisk yoghurt
  4. Krama ur gelatinbladen och värm dem i 50g av persikopurén, till de smält
  5. Blanda den varma purén med restan av purén och vispa det till en slät puré
  6. Vänd ner purén i grädden med en slickepott, 1/3 i taget. Vad åt samma håll och arbeta in allt innan nästa tredjedel
  7. Sätt in moussen i kylen minst 1h innan det är dags att bygga första lagret.

Hallonsmousse

  1. Blötlägg gelantinbladen i kallt vatten, minst 5min
  2. Mixa bären till en slät puré
  3. Vispa grädden fast och vispa efter det ner florsocker, vaniljsocker och turkisk yoghurt
  4. Krama ur gelatinbladen och värm dem i 50g av hallonspurén, till de smält
  5. Blanda den varma purén med restan av purén och vispa det till en slät puré
  6. Vänd ner purén i grädden med en slickepott, 1/3 i taget. Vad åt samma håll och arbeta in allt innan nästa tredjedel
  7. Sätt in moussen i kylen minst 1h innan det är dags att bygga första lagret

Persika och hallonyoghurt

  1. Skär persikan i små små bitar
  2. Grovkrossa hallonen
  3. Blanda persika, hallon och turkisk yoghurt
  4. Tillsätt xantangummi och blanda ut det väl med skeden, så att yoghurten blir fastare, men fortfarande krämig
  5. Ställ in i kylen

Hallongrädde

  1. Vispa grädden fast
  2. Krossa hallonen i en skål, tillsätt karamellfärgen till hallonen och rör om
  3. Blanda i vaniljsocker, florsocker och hallonenmixen i grädden
    OBS, hallonbitarna i grädden kan få den att se sprucken ut!

Montering

  1. Skär tårtbotten i 4 skivor, med fördel används en tårtsåg
  2. Klä om springformen med nytt bakplåtspapper på insidan och i botten
  3. Vänd samman mousserna med en slickepott, man vill hålla dem lätt skiktade
  4. Lägg på ett bra lager mousse, lägg nästa botten ovanpå
  5. Bred ut hallonsylt på nästa botten och lägg en ny botten ovanpå
  6. Bred ut persoko och hallonyoghurten på botten och lägg den sista tårtbotten överst
  7. Lägg ett tunt lager hallonsylt överst, kyl tårtan ett par timmar så att den sätter sig
  8. Ta ut den ur formen och sätt den på tårtfatet
  9. Klä den i ett jämnt lager hallongrädde, runt om och över tårtan
  10. Skiva persikan tunt
  11. Dekorera med färsk persika och färska hallon

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s