Den 16/5 är det internationella celiakidagen och då bör man äta tårta, eller hur? I år släpper jag mitt recept till årets tårta, dagen innan, så att man hinner, om man vill baka den. En frisk och fräsch tårta med mangocurd och hallonmousse, klädd i färskostcréme och rosa marsipan. En somrig dröm med lätta luftiga bottnar och goda fyllningar.

Detta inlägg innehåller affiliatelänkar till Lindroos Hälsa

Jag börjar med mangocurden. Värmer upp mango i lite vatten, mixar till en slät puré, passerar genom en finmaskig trådsil och gör sedan curden, på den purén.

Väger upp puré, pressar citron, och väger upp allt annat. Blandar puré, socker, smör och citronsaft i en kastrull. Blandar majsstärkelsen med vattnet och vispar samman äggen. Sen kokar jag upp allt som är i kastrullen och tar den sedan åt sidan.

Tillsätter majsstärkelseblandningen och äggen i purékoket och vispar samman. Sätter tillbaka kastrullen på spisen och sänker värmen till strax under hälften. Rör konstant i botten med en slickepott som klarar värme. Rör tills curden tjocknat till en ganska fast och krämig konsistens, utan att bli äggröra. Silar den sedan genom en finmaskig trådsil och sätter in i kylen för att den ska kallna och sätta sig.

När curden står i kylen så sätter jag igång med tårtbotten. Jag gör den som har blivit min favorit, lätt, luftig och stabil. Jag

Jag börjar med att väga upp alla ingredienser och sedan blanda alla torra förutom socker till en mjölmix. Sen klär jag springformen med bakplåtspapper. Både i botten och runt om. Värmer därefter ägg och socker över vattenbad, vispar för hand och värmer tills det är 37°c. Tar av äggmixen från vattenbadet och vispar, med elvisp till en vit och riktigt pösig konsistens. Tillsätter sedan mjölmixen och vänder ned den med en slickepott, tills det är en jämn smet. Gäller över smeten i springformen och bakar av.

När tårtbotten är färdig och kommer ur ugnen så lägger jag ett bakplåtspapper och en plåt ovanpå. Vänder formen upp och ned och låter den svalna i formen. Om jag har bråttom så lämnar jag den i formen i ca 45min och sedan tar ut den till ett avsvalningsgaller och låter den svalna där.

Medan botten svalnat så gör jag min hallonmousse. Så gott och så enkelt. Jag värmer hallon i vattnet, kokar samman, mixar slätt och passerar genom finmaskig trådsil. Arbeta lite extra här så att ni får med er allt. Blötlägger gelatinet innan jag börjar vispa i nästa steg.

Efter det vispar jag grädden fast och vispar efter det ned sockret och den turkiska yoghurten. Jag passar även på att krama ur vattnet ur gelantinen och smälta den i hälften av purén, för att sedan blanda samman puréerna igen, så att man får ned temperaturen innan nästa steg.

Därefter vänder jag ned grädden i purén, 1/3 i taget. Jag vänder ned den med en slickepott och arbetar åt samma håll hela tiden. Plastar och kyler den när den är slät.

Jag väntar minst en timma, gärna 2 innan jag monterar tårtan. Vill att moussen börjar sätta sig, men inte är helt fast ännu. När jag är redo för att börjar bygga så vispar jag min färskostcréme, enkelt, stabilt och gott. Jag föredrar det framför smörkräm. Blanda lika delar vispgrädde och färskost samt florsocker och vaniljpulver i en skål, vispa tills fast konsistens.

Nu är det dags att montera. Jag börjar med att dela tårtbotten i 3st skivor, med fördel använder man tårtsåg. Jag lägger första botten på ett tårtfat och spritsar en ring runt om med färskostcrémen. Innan för ringen lägger jag mangocurden, lika tjockt lager som jag spritsat ringen.

I nästa steg lägger jag nästa botten ovanpå mangocurden och spritsar en ring med färskostcréme runt kanten, fyller sedan tomrummet med hallonmousse.

Jag lägger sedan på det översta locket och spritsar ett lager färskostcréme över hela, sedan spritsar jag färskostcréme runt hela tårtan, nedifrån och upp. Tar en palett och jämnar till crèmens och sätter sedan tårtan i kylen.

Tar fram marsipanen, strör rismjöl på bänken och knådar samman den till en boll. Kavlar sedan ut den på längden till ca 65cm lång och 12cm hög, skär till den så att den blir jämn och rak och klär kanten på tårtan i marsipan. Veckar den överhängda kanten och dekorera i mitten med något som jag tycker passar, i det här fallet syren som precis har börjat blomma.

För snyggast marsipanöverhäng, mät tårtan och skär marsipanen 2-3cm extra

Recept

MängdIngredienser
10-12 bitar
Mangopuré
200gMango
50gVatten
Mangocurd
100gMangopuré
25gCitronsaft
15gVatten
11gMajsstärkelse
110gÄgg (2st)
40gÄggula (2st)
150gStrösocker
50gSmör
Tårtbotten
165gÄgg (3st)
125gStrösocker
55gPotatismjöl
45gRismjöl
5gMajsmjöl
6gBakpulver
1,5gXantangummi
1gSalt
Hallonmousse
125gHallon, frysta
50gVatten
70gVispgrädde
35gTurkisk yoghurt
30gFlorsocker
3gVaniljsocker
1stGelantinblad
Färskostcréme
350gVispgrädde
350gFärskost
20gFlorsocker
1gVaniljpulver
Övrigt
1stRosa marsipanlock
Rismjöl

Metod

Mangopure

  1. Börja med att koka upp mangon och vattnet på låg temperatur
  2. Mixa mangon med en stavmixer, så slätt det går och passera genom en finmaskig sil till en mangopuré

Mangocurd

  1. Pressa saften av citronen
  2. Koka upp 100g mangopuré, med strösocker, smör och 25g citronsaft
  3. Blanda vatten med majsstärkelse
  4. Vispa lätt ihop ägg och äggulor
  5. Tillsätt majstärkelseblandningen och äggen i mangokoket
  6. På svag värme, hetta upp blandningen och rör med en slickepott som klarar värmen i botten av kastrullen, tills curden tjocknar
  7. När den är tjock, sila den genom finmaskig trådsil och kyl innan montering av tårtan
  8. Det som blir över från tårtan är gott på mackan, istället för lemoncurd, eller kanske i ett annat bak

Tårtbotten

  1. Starta ugnen på 200°c varmluft
  2. Lägg ett bakplåtspapper i botten på en springform, 18cm i diameter och smörj kanten med smör och fäst en remsa bakplåtspapper även mot kanten
  3. Blanda mjöl, xantangummi, salt och bakpulver i en skål
  4. Värm ägg och socker till 37°c över vattenbad, och vispa det sedan vitt och pösigt
  5. Sikta ner mjölmixen och vänd ner det med en slickepott, tills allt är blandat och smeten är slät
  6. Häll i formen och grädda mitt i ugnen i ca 25min beroende på ugn, stick med provsticka för att se att den är klar
  7. Ta ut ur ugnen när den är klar, lägg en bakplåtspappersklädd plåt ovanpå  springformen och vänd formen upp och ner, låt kakan svalna så på galler (gallret är för att få luft under plåten så svalnar den snabbare), i formen
  8. Skär inte i tårtbotten innan den svalnat

Hallonsmousse

  1. Blötlägg gelantinbladen i kallt vatten, minst 5min
  2. Koka upp bär och vatten, mixa oxh passsera till en slät puré
  3. Vispa grädden fast och vispa efter det ner florsocker, vaniljsocker och turkisk yoghurt
  4. Krama ur gelatinbladen och värm dem i 50g av hallonspurén, till de smält
  5. Blanda den varma purén med restan av purén och vispa det till en slät puré
  6. Vänd ner purén i grädden med en slickepott, 1/3 i taget. Vad åt samma håll och arbeta in allt innan nästa tredjedel
  7. Sätt in moussen i kylen minst 1h innan det är dags att bygga första lagret

Färskostcrème

  1. Vispa grädde, färskost, florsocker och vaniljpulver till en fast och spritsbar konsistens
  2. Förvara i kyl tills montering

Montering

  1. Dela tårtbotten i 3st skivor
  2. Lägg upp färsksotcrème, mangocurd och hallonmousse i varsin spritspåse
  3. Lägg första skivan tårtbotten på ett tårtfat och spritsa en rand färsksostcrème runt om
  4. Fyll innanför färsksotcrèmen med mangocurd
  5. Lägg på nästa tårtbotten och spritsa en rand med färskostcrème även runt den
  6. Fyll innanför färskostcrèmen med hallonmousse
  7. Lägg på den sista tårtbotten och spritsa hel toppen med färskostcrèmen, spritsa även runt om hela tårtan, nedifrån och upp i strängar
  8. Ta en palett eller liknande verktyg och jämna ut crèmen, både ovanpå och runt om
  9. Ställ tårtan i kylen och ta fram marsipanen
  10. Strö rismjöl på bänken, knåda samman marisoanen och kavla ut den till en 60cm lång och 10cm hög remsa, jag kantskär min, så kavla snarare 12cm hör och 65cm lång
  11. Ta remsan och fäst den runt tårtan i färskostcrèmen
  12. Vecka toppen så att den får en mjuk finnish
  13. Garnera toppen med syrener, oxalis, färska hallon eller annat som passer ert tema

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s