Ännu en semlehybrid jag gått runt och varit sugen på. Två fantastiska bakverk i en grym kombo. Kanelen lyfter semlan till en riktigt härlig nivå. Jag valde att baka mina […]
Ännu en semlehybrid jag gått runt och varit sugen på. Två fantastiska bakverk i en grym kombo. Kanelen lyfter semlan till en riktigt härlig nivå.
Jag valde att baka mina bullar i en stabil och större muffinsform, för att jag ville få dem lite högre. Enligt mig lättare att få till Kremlan och även snyggare.
Jag bakade en sats ”vetedeg”, delade den i två bitar och kavlade ut varje till 20x35cm. Bredde på fyllningen och rullade dem på längden. Sen skar jag dem i 4cm bitar och vek lätt under den lösa degbiten under dem, satte dem i formarna och tryckte försiktigt ned dem lite. Sen plastade jag plåtarna och lät dem jäsa i en timma innan jag penslade med ägg och strödde på pärlsocker för att sen baka av dem. Efter de kommit ut ur ugnen penslade jag dem med socker lag och lät dem sen svalna på ett galler.
När bullarna hade svalnat skar jag av 1/3 från toppen och spritsade på rostad mandelmassa och lättvispad grädde på botten innan jag la tillbaka toppen och pudrade den med florsocker.
18st Kremlor kanske inte går åt, men en påse bullar i frysen har ingen klagat på. Anpassa mängden mandelmassa och vispad grädde efter hur många Kremlor du tänker göra.
Recept
Mängd
Ingredienser
16-18st
Kanelbulle
230g
Mjölk
25g
Jäst
2g
Psyllium husk
180g
Rismjöl
90g
Klibbrismjöl
70g
Majsmjöl
60g
Potatismjöl
85g
Strösocker
10g
Xantangummi
5g
Kardemumma, MALEn
5g
Kardemumma, HEL
5g
Bikarbonat
4g
Salt
100g
Kesella
90g
Smör, rumstemp
60g
Äggvita
Fyllning
120g
Smör, rumstemp
100g
Strösocker
50g
Florsocker
12g
Kanel
Pensling 1
1st
Ägg
10g
Vatten
1g
Salt
Pärlsocker
Pensling 2
75g
Vatten
75g
Strösocker
Rostad mandelmassa
150g
Sötmandel
150g
Råröraocker
75g
Vatten
Vispad grädde
300g
Vispgrädde
1g
Bakpulver
Florsocker
Metod
Kanelbulle
Steg 1
Värm mjölken till 37°c, smula jästen i degbunken, tillsätt mjölken och rör ut jästen, tillsätt sedan physilliumhusk och vispa ut i mjölken. Låt stå i 10min
Mortla kardemumman och blanda de torra ingredienserna, i en skål
Blanda den extra vätskan i en skål
När physilliumet har svällt, tillsätt hälften av mjölmixen och blanda ut i vätskan, använd en köksassistent med vinge
När mjölet är inarbetat, stanna maskinen och tillsätt restan av mjölet samt smör, kesella och äggvita, blanda samman på låg fart och höj sedan farten till medel på maskinen och kör i 3-4min. Man ska se på degen att de små ”droppformade” klumparna som blir som ojämnheter i början, arbetas in och degen blir jämn
Skrapa ihop degen med en slickepott och vila i 10min
Steg 2
Ta upp degen på mjölat bord, knåda den lätt i mjöl, så den inte klibbar fast
Dela degen i 2st lika stora bitar
Kavla ut dem till varsin rektangel ca 30cm bred och 20cm djup, mjöla under och lyft försiktigt upp degen medans du kavlar, så att den inte fastnar
Bred fyllningen jämnt över degplattorna
Rulla till en jämn rulle
Dela i rullen i 4cm bitar
Flytta över bitarna i höga, fasta, stora muffinsformar på plåtar. Tänk på att vika under den lösa degfliken under bullen och platta till dem lite grann
Plasta plåtarna och låt jäsa ca 60min
Starta ugnen på 200°c varmluft
Pensla med ägg, strö över pärlsocker och baka av på 200°c i ca 14-15min
När de är ute ur ugnen pensla med sockerlagen och flytta dem till ett galler för att svalna
Fyllning
Blanda smör, socker och kanel till en jämn massa, med en gaffel
Bred försiktigt ut massan på degen
Pensling
Vispa ägg, salt och vatten så det blir slätt
Sockerlag För att bullarna ska hålla sig saftiga längre
Koka upp socker och vatten
Pensla bullarna direkt när de kommit ut ur ugnen
Mandelmassa
Blötlägg 75g av nötterna i 5min, rosta dem sedan på 200°c i ca 10min.
Mät upp mandel, råsocker och hälften av vattnet i en matberedare
Mixa massan slät, addera restan av vattnet efter behov och önskemål
Det tar olika tid beroende på hur stark mixer man har. Smaka lite på vägen tills du är nöjd med smak och konsistens
Vispad grädde
Blanda grädden med bakpulver
Vispa till en fast konsistens
För upp i spritspåse med en stor stjärntyll
Montering
Plocka ut bullarna ur formarna
Skär av ca 1/3 av toppen
Spritsa på ett jämnt lager mandelmassa på bottendelen
Välkommen till nogluforme!
Jag har levt med celiaki sedan sommaren 2003 och under alla dessa år arbetar som kock och kökschef
Mer än en gång har jag svurit över torrt bröd, misslyckade bak och över ett utbud som jag ansett saknar de riktigt bra produkterna. Bassortimentet är det inget fel på men kan vi inte bättre 2020?
Så våren 2020, under under pandemin och permittering på mitt arbete väcktes ett driv att skapa bröd och bakverk som jag skulle vilja äta både hemma, hos vänner och på restaurang. Men utan färdiga mjölmixer och vetestärkelse, lätta att blanda och hantera.
Hösten 2020 insåg jag att jag hade kommit ganska långt i mina försök, bröden smakade bättre, surdegen bubblade, det var saftigt, höll sig länge framme och degarna gick att både knåda och kavla. Vad gör man då tänkte jag, och här är vi nu.
1 kommentar »