Gott på riktigt är ett uttryck jag använder till och från, den här kombon fick snabbt den stämpeln. Kladdig kaka, len ganache, syrliga hallon, krispig kokos och lättvispad grädde till, […]
Gott på riktigt är ett uttryck jag använder till och från, den här kombon fick snabbt den stämpeln. Kladdig kaka, len ganache, syrliga hallon, krispig kokos och lättvispad grädde till, för att balansera.
Detta inlägg innehåller affiliatelänkar till Lindroos Hälsa
Jag börjar med kladdkakan, samma bas som i alla mina toppade kladdkakor. Smör och socker vispas samman, smör smälts och vispas ned i äggsmeten. De torra ingredienserna blandas i en skål och vispas ned i smeten. Kläm ett bakplåtspapper i botten på en form, smörj kanterna med smör och ”bröa” den med kakao. Baka sedan av i ugnen och låt svalna innan den dekoreras med ganachen.
Chokladganachen är enkel att göra. Hacka chokladen och värm grädden tills precis innan den kokar. Slå grädden över chokladen och låt stå i 3min. Vispa sedan till en slät och blank smet med elvispen. Låt svalna så att den blir krämig. Man kan låta den gå in och ut ur kylen var 10-15min och röra i den, om man vill att den ska stelna snabbare.
Ganachen får sätta sig och bli krämig innan man kan montera kakan. Det tar en stund, men man kan stressa det om man är kaksugen. Jag sätter in min i kylen, 10-15min i taget, rör runt med slickepott och upprepar tills den börjar bli krämig.
Monteringen är smidig. Spritsa eller bred ut ganachen på kakan, rosta kokosflakes (eller köp färdigrostade, toppa ganachen med kokos och hallon.
Välkommen till nogluforme!
Jag har levt med celiaki sedan sommaren 2003 och under alla dessa år arbetar som kock och kökschef
Mer än en gång har jag svurit över torrt bröd, misslyckade bak och över ett utbud som jag ansett saknar de riktigt bra produkterna. Bassortimentet är det inget fel på men kan vi inte bättre 2020?
Så våren 2020, under under pandemin och permittering på mitt arbete väcktes ett driv att skapa bröd och bakverk som jag skulle vilja äta både hemma, hos vänner och på restaurang. Men utan färdiga mjölmixer och vetestärkelse, lätta att blanda och hantera.
Hösten 2020 insåg jag att jag hade kommit ganska långt i mina försök, bröden smakade bättre, surdegen bubblade, det var saftigt, höll sig länge framme och degarna gick att både knåda och kavla. Vad gör man då tänkte jag, och här är vi nu.